Magnetoterapie: Jaké má účinky a pro koho je vhodná?

09. Jan 2023
Doba čtení 5 mins
Návody
Sílu magnetů znali už i naši předkové. Patří proto mezi nejstarší fyzikální terapie a je bezbolestná. Navíc přináší tělu mnoho benefitů. Jaké přesné účinky má a kdy je nejlepší ji absolvovat?
magnetoterapia horné končatiny

Co je magnetoterapie?

Magnetoterapie je neinvazivní metoda, která spočívá v působení stálého či střídavého magnetického pole na lidský organismus. V medicíně se využívá zejména nízkofrekvenční pulzní magnetické pole. Magnetoterapie je nápomocná při rehabilitacích všech částí těla. Pomáhá zmírnit bolest, má protizánětlivý účinek a urychluje hojení. Tato metoda je neinvazivní, proto můžete být během zákroku oblečeni. Nedochází totiž k přímému kontaktu s pokožkou.

Oblast využití je široká. Využívá se zejména v traumatologii, neurologii, revmatologii či sportovní medicíny. Velkou výhodou je také to, že působí přes ortopedické pomůcky, sádrové obvazy či kloubní protézy nebo kovové náhrady. Magnetoterapie je sice brána jako samostatná léčba, ale nejčastěji se kombinuje s jinými léčebnými metodami.

Výsledek magnetoterapie může být okamžitý, ale často se objeví až po několika sezeních. Většinou se doporučuje 8 až 15 sezení, vše však závisí na vašem zdravotním stavu a diagnóze. Proto vám ji lékař vytvoří na míru.

Jak vznikla magnetoterapie?

Regenerační a léčebné účinky přírodního magnetu – magnetovce byly známy již před staletími. Lékaři ze starověkého Řecka, Číny, Japonska či Evropy využívali magnety v každodenní praxi. Naši předkové přikládali přírodní magnetovec na rány a bolestivá zranění, aby urychlili hojení a odstranili bolest. Přisuzovali mu božský původ i díky jeho přitažlivé síle k železným předmětům. Později dokonce rozdrcený magnetovec přimíchávali do medu či vína, který považovali za tvz. nápoj věčného mládí.

Působení elektromagnetického pole běžně nevidíme, proto mu nepřipisujeme až takovou důležitost. Chrání nás však před smrtícím zářením z vesmíru, které by jinak zničilo život na naší planetě. Rovněž se při prvních cestách do vesmíru zjistilo, že astronauti začali trpět zdravotními problémy právě v důsledku chybějícího magnetického pole. Proto se do novodobých raket dávají přístroje, které jej uměle vytvářejí.

Jak funguje magnetoterapie?

Již od svého vzniku je život na Zemi ovlivněn elektrickými a magnetickými poli. Bez jejich působení by nebyl život vůbec možný. Kdyby totiž neexistovalo magnetické pole Země, neprobíhala by v těle látková výměna. Magnetoterapie využívá umělé nízkofrekvenční magnetické pole, které tuto výměnu podporuje.

magnetoterapie

Zdroj: bigstock.com

Magnetoterapie je fyzikální terapie, která svým působením zlepšuje přenos kyslíku a živin do buněk a naopak. Díky tomu urychluje látkovou výměnu. Kvalitní magnetoterapeutický přístroj zrychlením látkové výměny v problémové oblasti dosáhne rychlejší regenerace. Další výhodou magnetoterapie je, že nemá žádné známé vedlejší účinky.

Magnetoterapie i do domácnosti

Díky pokroku nemusíte už na magnetoterapii chodit jen do nemocnice či lázní. Šikovný a snadno ovladatelný přístroj umíte využít iv pohodlí svého domova. Nemusí být však tak silné a účinné jako ty profesionální. Také během domácí terapie nemáte přítomného lékaře, který by dohlédl na průběh a váš zdravotní stav.

Pokud to váš zdravotní stav dovoluje, lékař vám může předepsat magnetoterapii i na doma. Pořídit si ji však víte i bez zdravotního předpisu. Výhodou je, že léčbu si přizpůsobíte podle svého rozvrhu. Přístroj můžete dokonce přenášet a mít tak magnetoterapii vždy po ruce. Před koupí se ještě raději poraďte se svým lékařem.

Kdo může podstoupit magnetoterapii?

Trpíte-li akutní bolestí po zranění, artrózou nebo chronickou bolestí zad, jste ideální kandidát na magnetoterapii. Pomáhá také při snížení únavy související se roztroušenou sklerózou. Má také potenciál zlepšit mobilitu a ztlumit bolesti související s postoperační rekonvalescencí.

V závislosti na vaší diagnóze vám lékař vydá doporučení, ve kterých uvede například, které elektromagnetické frekvence a síly použít, či jakou intenzitu nastavit. Rovněž určí délku trvání každé terapie. Mějte však na paměti, že v některých případech může magnetoterapie bolest spíše zhoršit. Například, pokud ji používáte příliš často nebo máte nastavenou vysokou intenzitu.

Jaké jsou účinky magnetoterapie?

Magnetoterapie zaznamenala účinky v traumatologii – při zlomeninách, nataženích či pohmožděninách. Je účinná i při onemocněních pohybového aparátu, kostí, svalů, kloubů, šlach či pojivové tkáně. Má prokazatelné účinky nejen při revmatologických onemocněních, ale pozitivně ovlivňuje i nervový systém.

Magnetoterapie působí do hloubky, proto:

  • zmírňuje bolest,
  • má protizánětlivé účinky,
  • snižuje napětí svalstva,
  • zlepšuje vstřebávání otoků,
  • urychluje hojení kostí a tkání,
  • pomáhá při léčbě osteoporózy či zlomenin.

magnetoterapie dolní končetiny

Zdroj: bigstock.com

Ve studii provedené na 75 pacientech s osteoartrózou kolene, kteří nedosahovali přijatelné zlepšení konvenční metodou, byly díky magnetoterapii pozorovány pozoruhodné výsledky. Použitím nízkofrekvenčních pulzních polí se zmenšila celková bolest a zlepšila funkčnost. Rovněž se u těchto pacientů snížila ranní ztuhlost až o 20 minut.

Kdy nemůžete podstoupit magnetoterapii?

Magnetoterapie není vhodná, pokud trpíte epilepsií, poruchami srdečního rytmu, zda máte dokonce zavedení kardiostimulátor i defibrilátor. Nedoporučuje se ani při tuberkulóze, onkologických onemocněních, neuroimplantátech a inzulínové pumpě. Podstoupit byste ji neměli ani v těhotenství.


Zdroje

https://www.biomag.net/testsite/Marko_S._Markov_PEMF.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=PqkAIGrZ3uc
https://www.zdravynakup.sk/pulzna-magnetoterapia-liecba-astronautov-aj-spickovych-sportovcov-b26
https://www.healthline.com/health/pemf-therapy-device#how-to-choose
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/magnet-therapy