Rázová vlna: Kolik stojí a k čemu ji lze použít?

28. Mar 2024
Doba čtení 6 mins
Návody
Léčba rázovou vlnou může výrazně snížit nebo dokonce odstranit bolest u menších příznaků. Využívá se nejen v medicíně, ale také v kosmetice k odstranění celulitidy nebo dokonce vypadávání chloupků. Jaké další výhody přináší léčba rázovou vlnou a s čím může pomoci?
rázová vlna

Co je rázová vlna?

Rázová vlna je mechanický impuls, který využívá vysokofrekvenční zvukové vlny k vytvoření vysokého tlaku. 

Princip rázové vlny spočívá v tom, že tlakové vlny působí přímo na ošetřovanou oblast. Tím stimulují regenerační procesy v tkáních a zlepšují průtok krve, čímž urychlují léčbu a hojení. 

Využívá se také při různých kosmetických nebo rehabilitačních procedurách. Ošetření rázovou vlnou proto může provádět řada zdravotnických pracovníků, včetně fyzioterapeutů, ortopedů nebo sportovních lékařů.

Princip rázové vlny. Jak probíhá vyšetření?

Vyšetření má několik kroků, které se mohou lišit v závislosti na konkrétním typu onemocnění nebo bolesti. 

1. Příprava

Lékař nebo fyzioterapeut posoudí zdravotní stav pacienta. Určí přesné místo nebo místa, která mají být ošetřena rázovou vlnou. Může se jednat o oblast bolesti nebo poranění, jako jsou svaly, šlachy, klouby nebo jiné tkáně. Informuje pacienta o průběhu vyšetření, jeho účelu a očekávaných výsledcích.

2. Nastavení parametrů přístroje

Lékař nastaví parametry léčebného přístroje podle potřeb pacienta. Může měnit intenzitu tlaku, frekvenci rázových vln a délku léčby.

3. Aplikace rázové vlny

Pro zlepšení přenosu rázových vln aplikuje lékař nebo fyzioterapeut na ošetřovanou část speciální gel. Poté přiloží aplikační hlavici přístroje, přes kterou jsou vysokofrekvenční vlny přenášeny. Během ošetření můžete cítit mírný tlak, ale není nijak bolestivé.

4. Opakování ošetření

Jednorázová terapie rázovou vlnou bolest neodstraní, proto se často opakuje v sériích. Každá série má několik jednotlivých ošetření a musíte je navštěvovat v pravidelných intervalech. Po každé sérii lékař vyhodnotí účinnost léčby a v případě potřeby upraví ty následující.

rázová vlna cena

Zdroj: freepick.com

Léčba rázovou vlnou

 • Tenisový loket - je bolest na vnější straně lokte, která je způsobena jednostranným zatížením. Postihuje nejen aktivní sportovce, ale i běžnou populaci. Může být způsoben nadměrnou zátěží při práci (štípání dřeva nebo práce na zahradě). 
 • Golfový loket - na rozdíl od tenisového lokte pociťujete bolest v oblasti vnitřní strany lokte. Vzniká při opakovaném používání zápěstí a předloktí k ohýbání nebo uchopování těžkých věcí. 
 • Plantární fasciitida - je zánět dlouhé, silné šlachy, která se nachází na spodní části chodidla a podpírá klenbu chodidla. Když se zanítí, způsobuje bolest v patě. Zejména při prvních krocích ráno po probuzení nebo po delším odpočinku. Je způsobena opakovaným přetěžováním chodidla, nevhodnou obuví, nesprávnou chůzí nebo jinými faktory, které zvyšují napětí ve šlaše. 
 • Poranění Achillovy šlachy - projevuje se bolestí v zadní části kotníku a může omezovat pohyblivost. Je způsobeno příliš intenzivním tréninkem nebo náhlým zvýšením cvičební zátěže. Přetížení a bolest Achillovy paty způsobuje také nošení nevhodné obuvi nebo sportování bez rozcvičení. 
 • Běžecké koleno - je stav charakterizovaný bolestí ve vnější části kolenního a kyčelního kloubu. Během aktivity se bolest zhoršuje, nejčastěji při běhu nebo chůzi do schodů. Syndrom vzniká v důsledku opakovaného tření mezi dlouhou šlachou na vnější straně stehna a kyčelní kostí. 
 • Chronická bolest - opakující se bolest svalů a kloubů, která může být důsledkem přetěžování kloubů, opakovaných zranění nebo přichází s věkem. Rázová vlna pomáhá také při bolestech páteře.

Rázová vlna při kosmetických zákrocích

 • Ošetření celulitidy - rázová vlna se používá také ke zlepšení vzhledu celulitidy. Stimuluje krevní a lymfatický oběh, rozkládá tukové buňky a vyhlazuje povrch pokožky.
 • Redukce tělesného tuku - tato procedura rovněž pomůže při redukci lokálních tukových zásob, což vede k viditelnému zlepšení kontur těla a tvarování postavy.
 • Zvyšuje tvorbu kolagenu - používá se také ke stimulaci tvorby nového kolagenu, což může pomoci zlepšit vzhled jizev po akné, popáleninách nebo jiných zraněních. Zvýšením produkce kolagenu a elastinu také zlepšuje strukturu pokožky, zmenšuje póry a vyhlazuje jemné linky a vrásky. Na stejném principu také snižuje výskyt strií.
 • Léčba vypadávání vlasů - terapii rázovou vlnou lze použít také k podpoře růstu vlasů. Zlepšuje krevní oběh a dodává živiny ke kořínkům vlasů, což může pomoci při léčbě stavů spojených s vypadáváním vlasů.

léčba rázovou vlnou

Zdroj: freepick.com

Jaké jsou účinky rázové vlny?

Mezi hlavní účinky léčby rázovou vlnou patří:

 • Snížení bolesti -jedním z hlavních účinků rázové vlny je snížení bolesti. Pomáhá stimulovat regeneraci tkání a snižovat zánět, což vede ke zmírnění bolesti.
 • Podpora hojení - rázová vlna zlepšuje průtok krve do míst bolesti a podporuje růst nových cév a tkání. Je tak účinná při léčbě dlouhodobých nebo chronických zranění.
 • Minimalizace nutnosti chirurgického zákroku - v mnoha případech může být terapie rázovou vlnou alternativou k operaci. Při léčbě některých poranění šlach může operaci zcela nahradit. Pro některé pacienty, kteří nemohou podstoupit operaci, je terapie rázovou vlnou jedinou možností, jak tyto stavy vyřešit. Je také řešením pro sportovce, kteří potřebují co nejšetrnější léčbu.
 • Rychlejší rehabilitace - použití rázové vlny jako součásti rehabilitačního programu pomůže urychlit proces rehabilitace
 • Méně vedlejších účinků - terapie rázovou vlnou má ve srovnání s chirurgickým zákrokem nebo léky minimální vedlejší účinky. V některých případech mohou pacienti během léčby nebo po ní pociťovat mírný diskomfort nebo bolest. Mírné zarudnutí, otok nebo podráždění kůže v místě aplikace rázové vlny není neobvyklé. Vše by mělo po ošetření rychle zmizet.

Cena ošetření rázovou vlnou

Cena léčby rázovou vlnou se liší a závisí na několika faktorech, včetně místa, typu a závažnosti problému. Záleží také na poskytovateli služby. 

Cena individuálního ošetření rázovou vlnou může začínat na 35 EUR. K dosažení požadovaných výsledků může být nutné absolvovat více než jedno sezení. Takové série poskytují kliniky v různých výhodných balíčcích, kde jsou spolu s několika sezeními zahrnuta rehabilitační cvičení a vyšetření odborníky.

Pokud jde o cenu přístroje pro terapii rázovou vlnou, pohybuje se od několika tisíc až po desítky tisíc eur v závislosti na typu přístroje, jeho funkcích a značce.