Jak si vybrat ten správný glukometr?

18. Feb 2021
Doba čtení 6 mins
Návody
Glukometry pomáhají vést diabetikům aktivní život. Jak si vybrat ten správný?
Glukomer

Díky pravidelné měření cukru v krvi mohou pacienti s cukrovkou bez větších problémů pracovat nebo dokonce sportovat. Existuje už celá řada přístrojů, proto je třeba vybírat správný glukometr podle potřebných funkcí a přesnosti měření.

Cukrovka neboli diabetes je označení pro různé nemoci, které se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi. Pokud není diabetes zjištěn včas, nebo se pacient neléčí, hrozí mu vážné zdravotní problémy. Pacientů s diabetem v České republice přibývá. Například v roce 2007 bylo přes 56 tisíc nových případů, v roce 2015 už přes 80 tisíc nových případů za rok. Léčba se různí, podle typu diabetu – někteří se léčí pouze dietou, jiní perorálními antidiabetiky (není je možné použít u pacientů s diabetem 1. typu), přibližně 35 % diabetiků podstupuje inzulinovou léčbu.

Díky moderním léčebným a diagnostickým postupům mají ale cukrovkáři šanci vést plnohodnotný život bez většího omezení. Stav cukru v krvi si mohou zjišťovat a upravovat téměř za chodu. Velkým pomocníkem jsou jim glukometry.

Přístroje na měření cukru v krvi jsou snadno dostupné a jednoduše se používají. Stačí jen získat z prstu malou kapku krve prostřednictvím odběrného pera nebo lancety, kápnout jí na testovací proužek a vložit ho do glukometru. Po několika vteřinách přístroj ukáže obsah glukózy v krvi. Díky získané hodnotě si diabetik vypočítá, nebo to za něj udělá samotný přístroj, zda si má nebo jakou dávku inzulinu si má aplikovat.

Historie glukometrů

Glukometry jsou nezbytnou výbavou každého diabetika. Pomáhají jim sledovat hladinu cukru v krvi jednoduše a kdykoliv během dne. Na trhu jsou dnes nejrůznější přístroje od několika výrobců, přitom první glukometry pro domácí použití se začaly objevovat až na přelomu 60. a 70. let 20. Století. Přístroje ale byly relativně složité na používání. Měření vyžadovalo celou řadu přesně provedených kroků. Zjistit výsledek bylo pro pacienta docela náročné. Na vývoji glukometrů se tak nadále pracovalo.

Teprve na začátku 80. let 20. století se objevily přístroje podobně těm dnešním. Glukometry se zmenšily, existovaly různé designy a modely. Dokonce už měly displej. paměť na zapamatování si předchozích výsledků nebo zvukový signál.

Dnes už je glukometr jen malá krabička s displejem, ke které pacient potřebuje jenom odběrné pero, díky kterému získá malou kapku krve z prstu (někdy bývá lanceta dokonce součástí glukometru) a testovací proužky.

Jak vybrat glukometr?

Při výběru glukometrů existuje řada faktorů, které rozhodují o konečné koupi. V první řadě by se měl diabetik dívat jen na certifikované přístroje. Zařízení musí být klasifikováno jako zdravotní pomůcka.

Přesnost měření

Nejdůležitější ze všech faktorů je přesnost měření. Glukometry na domácí použití sice nikdy nedosáhnou tak přesných výsledků jako měření v laboratoriu, ale i tak je výsledek u kvalitních přístrojů dostačující. Maximální povolená odchylka je totiž jenom 0,8 mmol/l.

Jednoduchost ovládání

Vzhledem k tomu že diabetem často trpí straší lidé, rozhodujícím aspektem při výběru glukometru může být i jednoduchost používání. Pro seniory tak mohou být vhodným řešením například takzvané Codefree přístroje. Klasické glukometry jsou vybaveny kódovacím čipem a vždy při rozbalení nových měřících proužků je třeba přístroj tímto čipem znovu nakalibrovat. U codefree přístrojů, jako je například Dcont Ideal, však tato povinnost odpadá. Používání zařízení se tak stává ještě snadnějším.

Dobrá viditelnost výsledků

Velký displej, jako je například u výrobků Wellmed Simple, někdy i s podsvícením pomáhá starším lidem nebo pacientům se slabším zrakem, aby na výsledky dobře viděli, a to jak ve dne tak v noci. Aktivní lidé si rádi kupují kompaktnější přístroje. Ty ale mají displeje většinou malé. Některé chytré glukometry mají dokonce hlasový výstup. Pacienti, kteří by na výsledky jinak neviděli, si je mohou poslechnout.

Počet alarmů

Každý diabetik si potřebuje kontrolovat cukr několikrát během dne, někdo třikrát, někdo čtyřikrát i víckrát. Proto je dobré při výběru glukometru dbát na to, kolik alarmů je možné na něm nastavit, aby člověk na měření nezapomněl nebo si ho nemusel zbytečně nastavovat i na telefonu.

Velikost paměti

Rozhodující u glukometrů je i to, kolik si je přístroj schopný zapamatovat výsledků případně výpočet průměrných hodnot za určité období. Důležité je to pro celkový obraz o zdravotním stavu diabetika. Je to podstatná informace nejen pro samotného pacienta ale hlavně pro lékaře a pro stanovení další léčby. Někteří lidé možná ocení i chytré glukometry, které je možné připojit k počítači nebo telefonu a výsledky zkopírovat.

Objem krve potřebné k měření

Dnešní glukometry potřebují k zjištění stavu cukru v krvi už jen malé množství krve, ale i tak jde stále o invazivní vyšetření. Člověk se vždy před měřením musí píchnout lancetou, nejlépe do prstu, aby kapku krve získal. Čím méně krve je potřeba, tím je to lepší. Zpravidla platí, že levnější přístroje potřebují více krve, dražší mnohem méně, například jen 0,6 mikrolitrů. Ocení to například také rodiče malých diabetiků, kteří musí dětem měřit krev například i během noci a nechtějí je odběrem příliš budit.

Výdrž a typ baterií

Jsou baterie integrované nebo je třeba je měnit? Typ baterie a způsob dobíjení je pro diabetika také velmi důležitý. Kompaktní přístroje s integrovanou baterií jsou kompaktní a elegantní, ale pro někoho může být nevýhodou jejich cena. Některé glukometry s výměnnými bateriemi mohou být kvůli bateriím trochu těžší a větší.

Cena přístroje a náhradních proužků

Glukometry nejsou přehnaně drahé, ale jejich cena se odvíjí od kvality zpracování a od počtu funkcí. Pojišťovna přispívá na glukometry (1 000 Kč jednou za deset let) i na proužky (maximálně 3 200 Kč za rok), ale rozhodně to nepokryje všechny náklady. Pacient by měl při koupi proto sledovat i cenu náhradních testovacích proužků, případně započítat do výdajů i cenu náhradních lancet.

Další možnosti měření

Někteří pacienti společně s krevním cukrem potřebují pravidelně měřit i cholesterol, kyselinu močovou či hemoglobin. Existují přístroje, které jsou schopné měřit dvě i více z těchto veličin. Pro diabetiky tak mohou být zajímavé například výrobky Wellmed Easy touch, které jsou rozpoznají, jaký testovací proužek jste do něj zrovna vložili a ukáží správný výsledek.

Budoucnost měření cukru v krvi

V dnešní době už je používání glukometrů jednoduché, ale stále je člověk musí nosit s sebou a pomocí lancet získávat krev nutnou pro testování. Je ale možné, že v budoucnosti se bude místo glukometrů používat jen nenápadné dočasné tetování, které bude glukózu z těla extrahovat bezbolestně. S jeho pomocí bude možné vždy na základě změny barvy zjistit aktuální hladinu cukru v krvi.