Defibrilátory – přístroje, které zachrańují život

23. Feb 2021
Doba čtení 5 mins
Automatický defibrilátor by měl být běžnou součástí veřejných prostorů. I laik může díky němu zachránit život.
Defibrilátor

Někdy i sekundy rozhodují o tom, zda se záchranářům podaří oživit člověka, kterému se z různých příčin zastavilo srdce. Ať už je to při nehodě nebo při náhlém selhání srdce, pokud přestane srdeční sval bít a nepomůže ani běžná první pomoc, je třeba použít defibrilátor. Defibrilátor je schopný elektrickými výboji obnovit činnost srdce.

Podle statistik až 100 lidí denně v Evropě postihne náhlá zástava srdce. Právě defibrilátory jsou v takovém případě nejdůležitějšími pomocníky. Pokud se nezačne včas s oživováním, může dojít k poškození mozku nebo se naděje na záchranu života výrazně snižuje.

Defibrilátor však nemusí používat jen odborný personál, ale existují také defibrilátory, které může jednoduše používat laická veřejnost. Takzvané AED přístroje by měly být přístupné ve veřejném prostoru.

Na co si dát pozor při výběru defibrilátoru?

Defibrilátory zachrańují život, proto je třeba dávat pozor při jeho výběru. Ať už jde o automatický (AED) nebo manuální defibrilátor, měl by být vždy v takovém stavu, aby byl rychle připraven na možné použití. Při koupi defibrilátoru zohledněte:

  • kdo bude defibrilátor používat (laici nebo odborníci?),
  • kde se bude defibrilátor používat (v nemocnici nebo ve vozidlech rychlé záchranné služby, na veřejných místech?),
  • jaké všechny funkce by měl mít (komplexní přístroje jsou schopné na displeji ukázat také křivku EKG, saturaci krve, dýchání, teplotu, tep, tlak a další),
  • velikost a viditelnost displeje (díky velkým a podsvíceným displejům je možné použití i při záchranných akcích na tmavém místě nebo v noci),
  • jednoduchost používání,
  • zda potřebujete tiskárnu,
  • váhu přístroje (nízká váha je velmi důležitá při jeho častém převozu),
  • náklady na jeho provoz a údržbu,
  • certifikaci a záruku.

Manuální defibrilátory

Pro odborný personál jsou výhradně určené manuální defibrilátory. Jsou to defibrilátory, které používají záchranáři nebo se nacházejí v nemocnicích. Díky nim si může lékař nastavit přesnou výšku výboje podle specifik daného případu. Některé přístroje jsou dokonce kombinované a EKG pro lepší monitorování srdce, nebo s pulzoximetrem, aby lékař věděl pacientův tep, případně s dalšími funkcemi. Některé defibrilátory, jako je například Defimonitor EVO, slouží také jako plnohodnotný pacientský monitor, který ukazuje všechny potřebné údaje a má například i tiskárnu.

Existují dva druhy těchto profesionálních defibrilátorů – externí a interní defibrilátor. Při použití interního defibrilátoru dochází k přímé masáží srdečního svalu, například v případě zástavy během operace. Jde tedy o invazivní zásah. Narozdíl od externího defibrilátoru, kdy reanimace probíhá klasickým přiložením elektrod na hrudník postiženého a následným elektrickým výbojem.

Defibiráltor v článku

Automatizované defibrilátory

Pokud se člověku zastaví srdce a začne se s jeho defibrilací do jedné minut, je šance na jeho záchranu 90%. Pokud se začne po deseti minutách, šance na přežití klesne na pět procent. Bohužel často se k postiženému defibrilátor tak rychle nedostane.

Přitom automatizované externí defibrilátory (AED), jako je například Defibrilátor HeartSave AED 6 od společnosti Metrax, jsou v zemích západní Evropy běžnou záležitostí. Nacházejí se na veřejných místech nebo ve veřejných institucích. AED sám analyzuje srdeční rytmus a v případě potřeby dá člověku signál, kdy má zmáčknout tlačítko vyboje.

Existují ale také poloautomatické přístroje, jako je například Defibrilátor PRIMEDIC Defi Monitor XD100, které mohou používat odborníci, ale v případě nouze je možné je přepnout do AED modu. Díky hlasovým upozorněním pak je i laik schopen poskytnout včasnou pomoc.

Výukový defibrilátor

Ve filmech vypadá defibrilace velmi jednoduše, ale i lékař se musí s přístrojem naučit. Proto existují také výukové defibrilátory, jako je například výukový defibrilátor HeartSave PAD, které simulují proces defibrilace. Díky němu si lékař nebo záchranář osvojí všechny postupy spojené s reanimací, tedy oživováním, prostřednictvím defibrilátoru. K samotné defibrilaci však použitelné nejsou.

Implantabilní kardiovertery

Speciální kategorií defibrilátorů je implantabilní kardioverter (ICD), který slouží jako prevence při náhlé srdeční smrti. Jde o přístroj, který si pacient se zvýšenou možností maligní arytmie „nosí pořád s sebou“. Implantuje se nejčastěji pod levý prsní sval a dvě elektrody vedou přímo do srdce. Jedna z nich nepřetržitě snímá srdeční rytmus a v případě arytmie, která může být život ohrožující, začne ICD s léčbou. Buď srdce jenom stimuluje rychlými výboji, nebo mu dá podle potřeby nízký či vysoký výboj energie. Vše závisí od typu srdeční arytmie.

Výběr a kvalita defibrilátoru je velmi důležitá pro rychlou záchranu života. Pokud si nejste jisti výběrem přístroje, kontaktujte nás.