Germicidní zářiče: Jaké typy existují a které jsou pro vás vhodné? 

02. Mar 2022
Doba čtení 4 mins
Návody
S příchodem pandemie narostla poptávka po rychlé a účinné dezinfekci. V minulosti se germicidní zářiče využívaly zejména v nemocnicích, čekárnách či operačních sálech. Dnes se rozšířily také na místa, kde se předpokládá zvýšený počet lidí. Například do kanceláří, úřadů nebo škol. 
germicídny žiarič

Co je germicidní zářič? 

Germicidní zářiče vyzařují ultrafialové magnetické záření, které jinak nazýváme UV-C záření. Právě ono je nejúčinnější proti virům, bakteriím i spórám plísní, které se šíří vzduchem. 

Za objevení účinnosti ultrafialového světla vděčíme mnoha významným vědcům. Ale až William F. Wells dokázal, že UV-C záření dokáže zničit i bakterie a viry šířící se vzduchem.

Moderní germicidní zářiče dokáží dezinfikovat nejen vzduch, ale také různé druhy povrchů. Dají se využít také jako dezinfekce odpadních vod či bazénů. Jsou navíc účinnější než chemické čisticí prostředky. 

Jak funguje germicidní zářič? 

Největším zdrojem UV záření je Slunce, ale UV-C záření se na Zemi běžně nevyskytuje. Celé ho totiž pohltí ozonová vrstva. Zdrojem světla v germicidních zářičích jsou speciálně vyrobené zářivky, které jako vedlejší produkt vyrábějí modré světlo. 

UV-C paprsky neprocházejí tmavými povrchy či obyčejným sklem. Nejúčinnější jsou při vlnové délce 253,7 nm. Při ozáření dochází k rozpadu DNA patogenů, což znemožňuje jejich další množení a vede k uhynutí. 

Na trhu nejčastěji najdete přímé (otevřené) a nepřímé (zavřené) germicidní zářiče. Jejich výběr byste měli zvážit podle způsobu a místa používání. 

Zdroj: Bigstockphoto.com

Základní dělení germicidních zářičů

1. Přímé germicidní zářiče

Pokud přemýšlíte nad koupí otevřeného germicidního zářiče, myslete na to, že se nemůže používat v přítomnosti žádný . To znamená, že se v místnosti nemohou nacházet ani květiny. Po ozáření by odumřeli. Velká dávka záření UV-C také může způsobit zarudnutí pokožky a bolestivý oční zánět. 

Výhodou však je, že otvořený germicidní zářič ničí patogeny nejen ve vzduchu, ale také na všech površích. Dalším plusem je rychlost dezinfekce a vysoká účinnost. Po dezinfekci byste měli dodržovat doporučený čas uveden výrobcem a nevstupovat do místnosti. Později je třeba ji i pořádně vyvětrat. 

2. Nepřímé germicidní zářiče

Tento typ germicidního zářiče se může používat i za přítomnosti lidí. Je vybaven ventilátorem, který nasává vzduch do ozařovací komory, kde se pomocí UV-C záření dezinfikuje. Po ozáření vrací čistý vzduch zpět do místnosti. 

 

Zdroj: Bigstockphoto.com

 

Optimální výška umístění tohoto typu germicidního zářiče je kolem dvou metrů. Měl by směřovat ke stropu místnosti, aby se zachovala správná cirkulace vzduchu. Nepřímé zářiče jsou vhodné i pro nepřetržité používání. Většina modelů má zabudovaný časovač, díky kterému umíte zajistit pravidelnou dezinfekci. 

3. Kombinované germicidní zářiče

Kombinovaný germicidní zářič nabízí kombinaci přímého a nepřímého ozařování. Například v kancelářích jej můžete používat za přítomnosti zaměstnanců. Po práci ho stačí přepnout na přímé ozařování a vydenzifikujete tak kromě vzduchu také všechny povrchy v místnosti. 

Výhody používání germicidních zářičů

Dezinfekce povrchů a prostorů pomocí je jedna z nejekologičtějších, protože se při ní nepoužívajízářičů žádné chemikálie. Na UV-C paprsky si patogeny neumí vybudovat odolnost, jak se to může stát u chemických čističů. Sice jsou počáteční náklady na dezinfekci vyšší, ale z dlouhodobého hlediska jsou germicidní zářiče ekonomičtější.