Hodnoty CRP: Jaký mají význam a jak se zjišťují?

07. Aug 2023
Doba čtení 5 mins
Návody
Vysoké hodnoty CRP napovídají, že s organismem není něco v pořádku. Díky rychlému a bezbolestnému testu ke zjištění hladiny CRP v krvi lékař dokáže předepsat účinnou léčbu. Co však hodnoty CRP znamenají a proč je důležité určit původce infekce správně? Přečtěte si v našem blogu.
CRP

Co je CRP?

Zánět je přirozenou obrannou reakcí, která ochraňuje tělo před infekcemi a poraněními. Jak zjistíte, že se ve vašem organismu nachází zánět? Tělo dává několik signálů, které byste neměli podcenit, jako například:

 • horečka,
 • únava,
 • bolest svalů a kloubů,
 • bušení srdce,
 • rychlé dýchání,
 • nevolnost.

CRP (C-reaktivní protein) je bílkovina, jejíž hladina v krvi stoupá během akutní fáze zánětu. Je součástí vrozené imunity a vzniká v játrech. Úroveň naměřené hodnoty CRP například pomáhá určit, zda se jedná o bakteriální nebo virovou infekci. Hodnota CRP totiž při bakteriální infekci velmi rychle narůstá a je vyšší než u virové infekce.

Na onemocnění bakteriálního původu jsou nejúčinnější antibiotika. Při jejich nadměrném užívání však hrozí, že si bakterie vybudují tvz. rezistenci. Znamená to, že bakterie získají schopnost odolat účinkům antibiotik, což snižuje jejich účinnost. Proto je důležité zjistit původce infekce a zánětu ak tomu napomáhá test CRP.

Co je test CRP a jak funguje?

Hladinu CRP umíte určit jen z krve. Původně se dala zjistit pouze jejím odebráním přímo z žíly. Dnes stačí dát na laboratorní destičku pár kapek krve z prstu, která se dá do speciálního přístroje. Výsledek je znám do pár minut. Díky rychlé a jednoduché diagnostice umí lékař včasně určit původce onemocnění, a tak podat správný typ léčby. Rovněž si můžete udělat CRP test i doma. Koupíte si jej jednoduše v lékárně, ale není tak přesný jako u lékaře.

Obrázek
Odběr na CRP test

Zdroj: bigstock.com

Kdy je vhodné provést test CRP?

Nejčastěji se test CRP provádí, pokud máte problémy zejména s horními dýchacími cestami. Tehdy je důležité určit přesný původ infekce. Ve většině případů je velmi obtížné pouze na základě klinického vyšetření určit, zda se jedná o virové nebo bakteriální onemocnění. Díky testu CRP lékař zjistí, zda se jedná o bakteriální onemocnění a potřebujete antibiotika, nebo stačí jen pomocná léčba. Na viry totiž antibiotika nezabírají.

Test se opakuje, když chcete zjistit, zda nasazená léčba zabírá nebo zda náhodou hodnoty CRP nerostou. Po nasazení léčby uvidíte první pokles přibližně za 3 až 4 dny, normální hodnoty se ukáží přibližně po 2 až 4 týdnech. Zvýšené hodnoty se však objevují i ​​při:

 • chronických zánětlivých onemocněních, jako je lupus či revmatoidní artritida,
 • kardiovaskulárních chorobách,
 • rakovině,
 • gastrointestinálních onemocněních (různé přetrvávající trávicí potíže).

Jaké jsou správné hodnoty CRP?

C-reaktivní protein se měří v miligramech na litr (mg/l), tedy hodnoty CRP:

 • do 5 mg/l – jsou u zdravého člověka normální,
 • 6 až 30 mg/l – naznačují mírnou infekci obvykle virového původu. Test se při těchto hodnotách po jednom až dvou dnech opakuje, zda náhodou nedojde ke zvýšení,
 • nad 30 mg/l – signalizují bakteriální infekci, většinou streptokoky nebo stafylokoky,
 • nad 200 mg/l – představují velmi vážnou infekci.

Nezapomínejte však, že ačkoli hodnoty CRP slouží jako významný ukazatel probíhající nemoci nebo zánětu, konečnou diagnózu vám po komplexním vyšetření stanoví lékař.

Zvýšené hodnoty CRP se rovněž projevují nejen rostoucím věkem, ale i u:

 • diabetiky,
 • kuřáky,
 • těhotných žen, nejčastěji ve 3. trimestru,
 • lidí užívajících některé typy léků,
 • lidí po nadměrné fyzické zátěži či úrazech.

Hladina CRP může kolísat i v případě, že máte vysoký krevní tlak, konzumujete alkohol či kávu, trpíte chronickou únavou nebo poruchou spánku. Rovněž i když užíváte hormonální antikoncepci, máte nitroděložní tělísko či trpíte těžkou podvýživou.

Vysoká hladina zánětlivých látek v těle může také zvýšit riziko infarktu. Experimentální studie totiž zjistili, že relativně vysoká hladina CRP u jinak zdravých jedinců je spojena se zvýšeným rizikem budoucího srdečního infarktu či mrtvice. Rovněž vysoká hladina CRP po překonání infarktu myokardu naznačuje zvýšené riziko dalšího akutního koronárního syndromu.

Potřebujete se na test speciálně připravit?

Některé druhy léků mohou ovlivnit výsledky testu. Proto vždy svému lékaři sdělte, jaké léky jste během 24 až 48 hodin užil. Hodnoty CRP může například zkreslit užívání ibuprofenu, aspirinu nebo jiného protizánětlivého léku. Před testem však, aniž byste se předtím neporadili s lékařem, nepřestávejte užívat léky na předpis.

Při testu z prstu vám nehrozí žádná rizika. Pokud vám odeberou krev ze žíly, můžete cítit v místě vpichu mírnou bolest či modřiny, ale příznaky rychle vymizí.

Zdroje:
C-reaktivní protein
Test C-reaktivního proteinu (CRP).
Test C-reaktivního proteinu