Kryoterapie: Co to je a jaké má účinky?

07. Mar 2023
Doba čtení 7 mins
Návody
Kryoterapie – terapie chladem se v současnosti stává stále populárnější formou alternativní medicíny. V posledních letech je kryoterapie oblíbená zejména pro své účinky na celkové zdraví.
Kryoterpaia

Kryoterapie – terapie chladem se v současnosti stává stále populárnější formou alternativní medicíny. V posledních letech je kryoterapie oblíbená zejména pro své účinky na celkové zdraví.

Co je kryoterapie a jaké typy existují?

Kryoterapie je forma léčby, která spočívá v krátkodobém vystavení těla extrémně nízkým teplotám. Je to minimálně invazivní terapie. Může být aplikována lokálně, ale také na celé tělo. K lokální kryoterapii se používají různé typy přístrojů. Nejčastěji se využívá zejména ke snížení bolesti a zánětu jen na konkrétním místě. Celotělová kryoterapie má spíše za úkol nastartovat imunitní systém a tím spustit vnitřní protizánětlivou reakci.

Při ní vstupujete do speciálního přístroje - kryokomory. Ta se skládá z předkomory a hlavní komory. Předkomora slouží k přípravě vstupu do hlavní komory. Teplota se v ní pohybuje mezi -30 °C až -60 °C. Později vstoupíte do hlavní komory, ve které jste, při teplotě -100 °C až -160 °C, krátce - 1 až 3 minuty. K dosažení těchto nízkých teplot se využívá suchý dusík, který se běžně nachází v ovzduší. V komoře je nulová vlhkost, proto během celé terapie nepociťujete klasický chlad, ale spíše jemné pálení.

 

Stručná historie kryoterapie

Používání nízkých teplot jako formy léčby se datuje několik staletí dozadu. Již Egypťané 2 500 let před naším letopočtem využívali chlad k léčení zranění a zánětů. V 19. století byl anglický lékař James Arnott považován za průkopníka kryoterapie. Zasloužil se také o rozvoj jejího moderního využití. Zjistil totiž, že léčba chladem byla cekem účinná při migrénách. Dokonce experimentoval s extrémním chladem při léčbě různých menších nádorových onemocnění, jako například rakovina prsu.

migrénaZdroj: Pexels.com

V minulosti na kryoterapii využívali lékaři několik plynů. Na začátku 20. století se k chlazení využíval oxid uhličitý, protože se dal snadno získat. Později kryoterapii prováděli tekutým kyslíkem, který byl však rizikový, protože je vysoce hořlavý. Po druhé světové válce se díky doktorovi Rayovi Allingtonovi dostává do praxe tekutý dusík, který se při lokální kryoterapii využívá dodnes. Dnes se kryoterapie používá na klinikách, v lázních a dokonce i doma.

Jak se připravit na kryoterapii?

Přestože je kryoterapie obecně bezpečná a účinná, je důležité se na ni správně připravit. Na co byste neměli před kryoterapií zapomenout:

Poraďte se s odborníkem

Před zahájením kryoterapie je důležité se obrátit na lékaře, který určí, zda je léčba pro vás vhodná. Některé zdravotní stavy mohou způsobit, že kryoterapie bude příliš nebezpečná nebo se nedoporučuje.

Ověřte si poskytovatele kryoterapie

Rozhodnete-li se, že kryoterapie je pro vás vhodnou léčbou, je důležité zkontrolovat poskytovatele kryoterapie. Hledejte takového, který má licenci, certifikát a je pojištěný. Nezapomeňte podívat i recenze od lidí, kteří již u nich absolvovali tuto terapii.

Znát rizika

Přestože je kryoterapie obecně bezpečná, jsou s ní spojena určitá rizika. Před zahájením léčby se proto raději obraťte na svého lékaře a poskytovatele kryoterapie. Žádné kontraindikace spojené s touto léčbou raději nepodceňujte.

Cvičte

Cvičení před kryoterapií může pomoci připravit vaše tělo a zvýšit účinnost léčby. Pravidelné cvičení navíc zlepšuje krevní oběh, snižuje zánět a posiluje svaly a klouby.

Hydratujte se

Správný pitný režim je při kryoterapii nezbytný. Ujistěte se, že před a po sezení pijete dostatek vody. Pomůže to snížit případné vedlejší účinky a udrží vaše tělo správně hydratované.

Dopřejte si správný odpočinek

Oddech před a po kryoterapii je důležitý. Dopřejte si dostatečný spánek minimálně noc před sezením. Po celé terapii se už nenamáhejte a jděte si domů odpočinout. Pomůže to zvýšit přínos léčby a snížit riziko jakýchkoli nežádoucích účinků.

Jak probíhá celotělová kryoterapie?

Jedná se o intenzivní terapii, která spočívá v krátkém pobytu v chladu, za nímž následuje intenzivní cvičení. Před vstupem dostanete nebo si koupíte předepsané oblečení. Sestává z čelenky, rukavic, masky na překrytí horních cest dýchacích, trička, krátkých kalhot, podkolenek a dřeváků. Některé části kůže musí být kvůli stimulaci odkryty. Před prvním vstupem absolvujete odborné vyšetření, ve kterém vám například změří tlak či srdeční frekvenci.

Nejdříve na 30 vteřin vstoupíte do přípravné komory, ze které přecházíte do hlavní kryokomory. Po celou dobu musíte být v pohybu - ideální je pomalá chůze. Během celé terapie na vás odborný personál dává pozor. Pokud se v ní necíte příjemně, můžete leckdy odejít. Maximálně byste však v kryokomoru měli strávit 3 minuty. Délka ale závisí na dosažené mínusové teplotě. Aby nenastal velký teplotní šok, vycházíte také přes adaptační komoru. Potom následuje intenzivní 20minutové cvičení, například na stacionárním kole či běžeckém pásu.

Výhody kryoterapie pro tělo

Kryoterapie má mnoho potenciálních zdravotních výhod včetně snížení zánětu a urychlení procesu hojení. Pomáhá také snižovat výskyt vrásek, jizev a stařeckých skvrn. Její účinek můžete cítit už jen z jednoho sezení, ale účinnější je při pravidelném používání.

Snižuje příznaky migrény

Kryoterapie může pomoci při léčbě migrén, a to chlazením a znecitlivěním nervů v krku. Jedna studie zjistila, že ledové obklady kolem krční tepny u testovaných významně snížily bolest při migréně.

Tlumí podráždění nervů

Mnozí sportovci používají kryoterapii k utlumování bolesti, zejména starších zranění. Chlad totiž dokáže znecitlivět podrážděný nerv.

Léčí poruchy nálady

Nízké teploty v kryokomoru v těle spouštějí hormonální reakce. Například uvolňování adrenalinu, noradrenalinu a endorfinů. To má pozitivní vliv zejména na ty, kteří trpí poruchami nálady, jako je úzkost či deprese.

Snižuje bolest při artritidě

Celotělová kryoterapie také pomáhá tlumit bolest u lidí s artritidou. Terapie umožnila pacientům s artritidou i následnou intenzivnější fyzioterapii.

Pomáhá při léčbě nízkorizikových nádorů

Lokální kryoterapie se využívá jako podpůrná léčba u některých typů rakoviny. Nazývá se však už kryochirurgie. Pomocí této metody se zmrazí rakovinné buňky. Takový typ léčby se v současnosti využívá například při rakovině prostaty.

Léčí některá kožní onemocnění

Nejen lokální, ale také celotělová kryoterapie může pomoci při léčbě atopické dermatitidy. Toto chronické zánětlivé onemocnění se projevuje suchou a svědící kůží. Kryoterapie pomáhá zvýšit hladinu antioxidantů v krvi a tím snižuje zánět.

Vedlejší účinky kryoterapie

Kryoterapie je obecně bezpečná, ale existují potenciální vedlejší účinky. Mohou zahrnovat chvění, necitlivost, bolest hlavy, závratě a zarudnutí. V některých případech můžete v důsledku nízkých teplot pociťovat zvýšenou úzkost nebo depresi. Kromě toho by se lidé s určitými zdravotními obtížemi, jako jsou srdeční onemocnění a astma, měli před absolvováním kryoterapie poradit s lékařem.
 

Zdroje:

https://www.mspca.org/angell_services/cryotherapy-history-and-methodology/
https://blaze.sk/8-vyhod-kryoterapie-ako-moze-kryoterapia-zlepsit-vase-zdravie/
https://escholarship.org/uc/item/4f62h9vt
https://www.healthline.com/health/cryotherapy-benefits#benefits
https://www.nuwavecryotherapyspa.com/post/the-complete-history-of-cryotherapy-all-the-facts