Termoterapie: Jaké blahodárné účinky přináší?

05. Jun 2023
Doba čtení 4 mins
Návody
Prospěšné účinky tepla na náš organismus znaly již ve starověkém Řecku a Egyptě. Dnes se termoterapie používá jako doplňková léčba, která pomáhá zvládat chronickou bolest, přispívá ke svalové relaxaci či zmírňuje ztuhlost kloubů. Jaké další benefity přináší?
termoterapia krk

Co je termoterapie?

Termoterapie je léčebná procedura, při které na organismus působí termické podněty – teplo nebo chlad. Je účinná při léčbě více onemocnění. Využívá se zejména k tlumení bolesti či posílení zdravotního stavu. Tepelná terapie na působeném místě zlepšuje prokrvení a tím uvolňuje svalové napětí a urychluje hojení. Nejběžněji se na ni používají horké zábaly. Termoterapie je vhodnou doplňkovou léčbou při poraněních pohybového aparátu a měkkých tkání.

Jaké typy termoterapie existují?

Existují dva druhy termoterapie:

  • Pozitivní termoterapie – během ní je do organismu teplo přivedeno. 
  • Negativní termoterapie – jinak nazývaná také kryoterapie, je opakem pozitivní. Pomocí ní se z těla teplo odvádí.

Způsobů, jak využít termoterapii je mnoho. Každý typ procedury se volí na základě individuálních požadavků pacienta. Při pozitivní termoterapii můžeme využít suchého a vlhkého tepla. Terapie suchým teplem zahrnuje použití vyhřívaných dek, ohřívačů lůžka a topných podušek. Je účinná zejména na lokální části těla, jelikož teplo soustřeďuje v konkrétní oblasti.

Nejčastěji se proto využívá při menstruačních křečích či bolestech zad. Pro jednodušší ošetření celého těla je zase vhodná terapie vlhkým teplem. Teplá koupel nebo horká sauna totiž prohřeje celé tělo efektivněji. Proto se využívá zejména pro různé druhy regenerace a uvolnění bolesti svalů.

Kdy použít teplo a kdy chlad?

Terapie teplem není vždy řešením každého zdravotního problému. Je vhodná ke zmírnění chronické bolesti a ztuhlosti. Pokud je však vaše zranění nedávné a na místě se nachází otok, terapie chladem by měla být účinnější. Chladný obklad totiž stahuje krevní cévy a tím jej snižuje, což pomáhá tlumit i bolest.

Proto první dva dny od zranění vyzkoušejte nejprve chlazené a poté přejděte na teplé obklady. Díky tomu stimulujete průtok krve a hojení. Pokud však stále pociťujete i mírné náznaky nepohodlí, navštivte svého lékaře nebo se s ním poraďte.

Obrázek
termoterapia

Zdroj: bigstock.com

Účinky termoterapie na organismus

Termoterapie se především využívá při poraněních svalů a úlevě od bolesti. Má však také další blahodárné účinky.

  • Ulevuje od bolesti

Termoterapie může zmírnit nejen akutní bolest zad, ale také ztuhlost. A to díky tomu, že se teplem zvýší průtok krve do konkrétního svalstva. Teplo také zvyšuje příjem kyslíku a urychluje hojení tkání.

  • Zlepšuje metabolismus

Kvůli rozšířeným krevním cévám u povrchu se také zrychluje metabolismus. A to tím, že zvyšuje reakce v metabolických fázích, katabolismus a anabolismus. Obě jsou totiž potřebné a také ke zpracování a odstranění vedlejších produktů. Díky tomu může termoterapie snížit oxidační stres, který je důsledkem nerovnováhy mezi volnými radikály a antioxidanty.

  • Zdravější srdce

Více výsledků studií naznačuje, že terapie teplem snižuje krevní tlak. Poslední roky totiž mnoho vědců zkoumalo, zda je termoterapie vhodná alternativa ke cvičení, pro ty pacienty, kteří jsou starší nebo nemohou pravidelně cvičit. Zjistili, že některé druhy tepelné terapie, především sauna, mohou přinést podobné výhody jako cvičení.

  • Zlepšuje duševní zdraví

Ve studii z roku 2016 zkoumali, zda celotělní hypertermie (zvýšení teploty organismu) dokáže být využívána i při léčbě deprese. Pacienti, na kterých byla aplikována termoterapie vykazovaly významné snížení skóre Hamiltonovy škály. Pomocí této stupnice se zjišťuje u pacientů závažnost symptomů deprese a kontroluje se její průběžný stav.

Kdy není termoterapie vhodná?

Pokud trpíte například neuropatií (poškozením nervových zakončení), buďte při termoterapii opatrní. Nemusíte být totiž schopni rozeznat, když se teplota příliš zvýší. V nejhorším případě by to mohlo vést až k popálení. Termoterapii by se měli rovněž vyhnout lidé s cukrovkou, dermatitidou či artritidou, protože může onemocnění zhoršit.

I těhotné ženy by se měly před použitím sauny, vířivky či jakékoli formy termoterapie poradit se svým lékařem. Na terapii teplem by si měli také dávat pozor lidé náchylní ke krátkodobému snížení tlaku způsobenou změnou polohy z lehu do postavení (ortostatická hypotenze).

Zdroj: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5157056/

https://ultrahuman.com/blog/impact-of-blood-glucose-levels-on-mood/

https://ultrahuman.com/blog/does-a-good-metabolism-increase-longevity/

https://www.healthline.com/health/heating-pad-for-back-pain#diy-pads

https://www.sunbeam.com/on/demandware.store/Sites-sunbeam-Site/default/Content-Show?cid=The-History-of-Heat-Therapy