Poruchy sluchu, vznik, typy a užitečné informace

24. Feb 2021
Doba čtení 5 mins
Poruchy sluchu trápí čím dál tím více lidí. Hlasitá hudba, hluk velkoměsta, telefonování či neustále nošení sluchátek ovlivňuje naši kvalitu sluchu. S věkem také roste počet lidí trpících chorobami sluchu.
Strojček do uší

Převodová porucha sluchu

Příčinou převodové poruchy sluchu je dysfunkce středního nebo vnějšího ucha. Tato porucha může být dočasná nebo trvalá. Kvůli poruše zvuk, který dorazí do vnitřního ucha, slyší postižený tišší, jak by měl. Příčin převodové poruchy může být několik. Které to jsou?

  • Nesprávné vyvinuté kostičky ucha, případně jejich poškození
  • Infekční zánět středního ucha, kvůli kterému vzniká hnis
  • Nevyvinutý vnější zvukovod - to je často doprovázeno zmenšenou boltcem, která má někdy i změněn tvar

Následkem převodové poruchy sluchu postižený slyš vnější zvuky tišeji. Vnímá je tak, jakoby si ucpal uši prsty. Mezi zvuky, které jsou horší slyšitelné patří šepot, hluboké frekvence a tiché zvuky. Při větší vzdálenosti postižený často slyší jen úlomky z celých vět.

Drtivá většina převodových poruch se dá léčit. Díky moderní medicíně dokáží chirurgové odstranit problémy s kostičkami, vyléčit zánět či odstranit zvětšenou nosohltanová mandli. Pokud lékaři v daném okamžiku nevědí poruchu vyléčit, postižený dostane naslouchací strojek.

Percepčních porucha sluchu

Percepční poruchu sluchu způsobuje poškození vnitřního ucha. Mezi nejčastější příčiny patří genetika a nadměrný hluk. Při porodu může být způsobena i infekcemi matky v průběhu těhotenství nebo nedostatkem kyslíku při porodu.

Při této poruše, na rozdíl od převodové, postižený slyší zvuky nejen ztišeny ale i zkresleně. Proto je při této poruše, navzdory strojku, často náročné porozumět mluvené řeči. Dlouhodobým tréninkem je však možné zlepšit se v dovednosti odozierania. Tato porucha sluchu je trvalá, ale většinou bývá stabilní. Výjimečně se může stát, že se nemoc zhoršuje plynule nebo skoky. Důležité v takovém případě je postupné cvičení a zlepšování řeči a porozumění.

Tinitus nebo ušní šelest

Tinnitus bývá většinu spojován s percepční poruchou sluchu. Vyznačuje se charakteristickým vyzváněním, vysokým pískáním či klikáním v uších. Většinou postihuje starší lidi, ale může se vyskytnout iu lidí, kteří mají problémy s krční páteří nebo dokonce i u dětí.

Poruchy sluchu u detí
Zdroj: pexels.com

Smíšená porucha sluchu

Vzniká tehdy, když jedince najednou postihne převodová i percepčních porucha sluchu. K problémům tehdy dochází nejen ve vnějším nebo středním ale i ve vnitřním uchu. Smíšená porucha se může vyskytovat jako dočasný, dlouhodobý nebo trvalý stav.

Dočasný je tehdy, když postižený percepční poruchou dostane zánět středního ucha nebo silnou rýmu. V případě chronického zánětu středního ucha je tento stav dlouhodobý.

Trvalá smíšená porucha se vyskytují například u dětí, které nemají vyvinutý zevní zvukovod a zároveň trpí poruchou vnitřního ucha.

Neurální porucha sluchu

Je způsobena poškozením sluchového nervu nebo jeho absenci. Taková porucha je většinou trvalá a znamená úplnou ztrátu sluchu.Keďže nerv není schopen přenášet zvuk do mozku, kochleární implantáty ani sluchadla nepomohou.

Tato porucha se dá v mnoha případech řešit kmenovým implantátem.

Problémy se sluchem u dětí. Jak rozpoznat příznaky?

Je přirozené, že nejvíce světla do problému vnese návštěva u lékaře. Neměli byste však podceňovat ani pozorování svého dítěte doma. Díky tomu můžete včas rozpoznat některé příznaky a v případě potřeby o nich včas uvědomit lékaře. Zejména u malých dětí může být sluch po narození v pořádku a zhoršit se znenadání či po nemoci.

Nejčastější příznaky zhoršeného sluchu u dětí

  • Když se s dítětem mluvíte, často od vás chce, abyste zopakovali, co jste řekli. Některým slovům neporozumí napoprvé, jiné si vysvětluje svérázným způsobem.
  • Když se učí mluvit, má problém zopakovat jednotlivá slova správně a porozumět jejich významu.
  • Dítě se může stěžovat na pískání v uších či jiné divné zvuky.
Porucha luchu u detí
Zdroj: pexels.com

Prechodná strata sluchu

Dočasná ztráta sluchu může mít několik důvodů. Pokud má dítě zánět středního ucha nebo překonalo silnou infekci, může dojít k prasknutí bubínku, což se projeví krvácením. V takovém případě je důležité utlumit zánět a nastavit léčbu. Bubínek se následně sroste a sluch se dítěti navrátí.

Pokud dítě trpí přechodnou ztrátou sluchu při narození, důvodem může být přítomnost plodové vody v uchu. Voda se však časem dostane ven a dítě by v budoucnu nemělo nést žádné následky.

Dalším důvodem může být uložení ušního mazu nebo vniknutí vody do ucha. To má za následek vytvoření stupně, který způsobí ztrátu sluchu. Tuto poruchu umí naštěstí lékař bezbolestně a rychle odstranit a navrátit tak dítěti sluch během několika minut.

Díky moderní medicíně se rozšiřuje množství zdravotnických pomůcek a přístrojů, které pomáhají při léčbě onemocnění a poruch sluchu. Diagnostika je díky nim rychlejší a přesnější. Kvalita života pacienta se tak neustále zvyšuje.