Kalkulačka alkoholu v krvi

10. Mar 2021
Doba čtení 4 mins
Zdravotní kalkulačky
Potřebujete zjistit, kdy si můžete po oslavě či po posezení s přáteli opět sednout za volant? Vyzkoušejte naši kalkulačku alkoholu, která vám rychle a jednoduše vypočítá, kdy je pro vás bezpečné řídit.
alkohol kalkulačka

PONÚKAME SPOĽAHLIVÉ TESTERY NA ALKOHOL

Obecný vzorec pro výpočet alkoholu v krvi (promile): Funguje?

Pokud si myslíte, že přesnou hladinu alkoholu v krvi vypočítáte na základě obecného vzorce, mýlíte se. Nič takového jako obecný příklad neexistuje.Je to proto, že odbourávání alkoholu závisí na mnoha faktorech. Ty se u každého liší a je třeba je při výpočtu zohlednit. 

Věk, tělesné proporce, léky, předešlé zkušenosti s alkoholem či množství a druh jídla, které jste si před pitím dali - to vše záleží. Proto si před tím, než sednete za volant, důkladně zkontrolujte, zda jste již ve stavu, ve kterém můžete řídit.
 

kalkulačka pro výpočet alkoholu

Co když máte v dechu promile?

Česká republika toleruje nulovou odchylku. To znamená, že pokud vás zastaví policejní hlídka a vy nafoukáte, žádné výmluvy vám nepomohou. Do 1 promile vám policisté zadrží řidičský průkaz a uloží pokutu.Pokud máte v krvi více než 1 promile pachatele trestného činu a následky budou mnohem závažnější. 

Když nafoukáte, vezmou vám nejen řidičák, ale hrozí vám i vězení až na 12 měsíců. Pokud navíc svojí jízdou někoho ohrozíte, zraníte nebo způsobíte škodu, trest bude ještě vyšší. Pamatujte si také, že následky bude mít i to, pokud dechovou zkoušku odmítnete. 

Jak je to s alkoholem za volantem u našich sousedů?

Na Slovensku platí stejná pravidla jako u nás.To znamená, že ani tam nemůžete řídit po jednom pivu či drinku. Poláci jsou o něco shovívavější. Alkohol v krvi tolerují do 0,2 promile. Německo má pro řidiče povolenou hladinu alkoholu v krvi do 0,5 promile. U řidičů do 21 let je hranice nulová. Na Ukrajině neplatí žádné výjimky,stejné je to iv Maďarsku. 

Rakousko je v tomto směru mírnější a policisté akceptují, pokud řídíte s hladinou do 0,5 promile. Stejně jako Rakušané to mají nastavené i Chorvati, ale s malou výjimkou.Nesmíte mít méně než 24 let, řídit vozidlo nad 3,5 tuny nebo být profesionální řidič.

alkoholová kalkulačka

Bez fouknutí nenastartujete: Od července 2022 budou v nových autech alkoholové zámky

Od července 2022 se bude do všech nových aut, která se vyrobí v rámci Evropské unie, instalovat tzv. alkoholový imobilizér.Ten funguje tak, že auto nenastartujete, dokud nefouká do detektoru. Pokud detektor naměří nějaký alkohol v krvi, auto se zablokuje a vy se nikam nepohnete. 

Tento krok má pomoci v prevenci a snížit počet dopravních nehod, jejichž příčinou je právě alkohol. Podle statistik může až za čtvrtinu všech úmrtí na silnicích v Evropské unii. Alkoholové zámky však nejsou úplnou novinkou. V mnoha evropských zemích (zejména ve Skandinávii) jsou povinné v autech profesionálních řidičů. 

Nejdéle se používají ve Švédsku. Mají je lidé, kteří již někdy řídili pod vlivem alkoholu, ale jsou i ve školních autobusech a taxících. U nás se však o takových zámcích pro profesionální řidiče zatím neuvažuje. 

Jak se rychleji zbavit alkoholu v krvi

Na internetu najdete různé rady a triky, jak se rychleji a efektivněji zbavit alkoholu v krvi. Nespoléhejte se však pouze na tyto způsoby a hladinu alkoholu si vždy raději změřte. Co ale můžete udělat pro to, abyste se ho zbavili alespoň o trochu rychleji?

  • Jelikož alkohol váže vodu, je důležité pravidelně doplňovat tekutiny a vyhnout se dehydrataci. Snažte se proto vedle pití drinků vypít i 1 až 2 litry čisté vody. Vlivem alkoholu se z těla vyplavují i minerály, proto můžete sáhnout i po minerálce, například se zvýšeným obsahem hořčíku.
  • Velkým pomocníkem je také vitamin C. Doplňte ho v klasické tabletové formě nebo si dejte pomeranč či nějakou citrusovou šťávu. V obou variantách se vitamin C nachází přirozeně. 
  • Pomoci si můžete i tím, že sníte větší porci jídla.Ideální takového, které obsahuje škrob (rýže, brambory apod.). Díky tomu, že jídlo absorbuje jistou část alkoholu ve vašem žaludku, tempo vstřebávání se zpomalí.
  • Pijte pomalu.Játra zpracovává jen určité množství alkoholu za jistý čas. Proto, pokud pijete příliš rychle, játra nestíhá a hladina alkoholu v krvi se zvyšuje. Zajímavostí je, že játra za hodinu zpracuje přibližně 1 alkoholický nápoj.
  • Po pití si dejte přestávku. Dopřejte svému tělu alespoň chvíli odpočinku, aby se dokázalo vypořádat s náhlým návalem alkoholu.